Ventilator de extractie pentru baie
Soler & Palau Silent EDM-100C

Ventilatoarele Soler & Palau din aceasta gama sunt ideale pentru ventilarea camerelor mici si grupurilor sanitare, fiind destinate conectarii la conducte circulare cu diametrul de 100 mm si avand un debit de aer de 95 m³/h.

Aceste echipamente au fost concepute sa functioneze cu un consum extrem de redus de energie. Sunt rezistente la actiunea apei si pot opera la temperaturi de pana la 40°C. De asemenea, sunt incadrate in clasa II de izolatie, fiind tratate special impotriva socurilor.

Motoarele din gama SILENT EDM-100C sunt montate pe blocuri elastice silentioase care absorb vibratiile. In acest fel, sunt reduse semnificativ atat zgomotele provocate de extractor, cat si cele derivate din vibratia componentelor adiacente.

IP44 este un indice de protectie ce clasifica gradul de etanseitate pentru diferite carcase, dispozitive si aparate. Ventilatoarele sunt fabricate din material plastic turnat prin injectie, monofazate 230V 50Hz, echipate cu un motor de clasa B, cu protectie termica la suprasarcina.
CARACTERISTICI
Ventilatoarele din aceasta gama sunt prevazute cu o clapeta care previne intrarea aerului si limiteaza scurgerile de caldura pe perioada in care acestea sunt oprite. Se deschide in momentul in care actioneaza presiunea aerului.
De asemenea, pe partea frontala a carcasei exista un bec de control care se aprinde atunci cand dispozitivul incepe sa functioneze.
DIMENSIUNI (mm)

| CARACTERISTICI GENERALE | |
| Producător | Soler Palau |
| CARACTERISTICI | |
| Debit de aer | 95 m³/h |
| Greutate | 0.48 kg |
| Înălțime | 155 mm |
| Latime | 98 mm |
| Lungime | 155 mm |
| Putere | 13 W |
| Temperatura maxima aer | 40°C |
| Presiune sonora | 40 dB(A) |
| Trepte de viteza | 1 |
| Alimentare | Monofazat |
| Tensiune alimentare | 230 V AC |
| Racord conducta | 100 mm |
| UNITATEA INTERNĂ | |
| Funcții | Protectie motor, Ventilatie |
| ALTE CARACTERISTICI | |
| Tip montare | Perete, plafon fals |
| DATE TEHNICE | |
| Material carcasă | PLASTIC |

